K zásadním trendům na poli výstavby nových objektů patří směřování k pasivním a nízkoenergetickým standardům. Společnost ENVIROS v souladu se svým zaměřením poskytuje v tomto ohledu konzultace. Stala se také aktivním členem dvou významných uskupení – České rady pro šetrné budovy a Centra pasivního domu.
Oblast nové výstavby a s ní celé realitní odvětví prochází velkými změnami. Mění se obecné podmínky i zájmy trhu. V ohnisku pozornosti se ocitá energetická účinnost, ochrana zdrojů, zdraví rezidenčního i pracovního prostředí, udržování hodnoty nemovitostí a snižování rizika. Je proto zřejmé, že příští budovy se budou plánovat, stavět i provozovat jinak, než jak jsme zvyklí. Je to logické, protože současný trend, kdy výstavba a provoz budov odpovídá za celou třetinu glabálních emisí CO2, spofřebovává 17 % vodních zdrojů a 40 % materiálů a energie, je neudržitelný.
Česká rada pro šetrné budovy chce být na špici nového výovje. Chce podněcovat trh, vzdělávání a legislativní změny takovým způsobem, aby v České republice došlo co nejdříve k vytvoření vhodného prostředí pro kvalitní stavby, které jsou úspěšné na trhu i šetrné k životnímu prostředí. Rada byla založena 15. září 2009 jako občanské sdružení s ambicí spojovat architekty, projektanty, stavitele, investory, neziskové organizace, akademiky a municipality.
Jedním z cílů organizace, k jejímž zakládajícím partnerům patří i ENVIROS, s. r. o., je vyvinout a prosazovat systém certifikace šetrných budov založený na shodě zainteresovaných odborníků. Certifikace zajistí vyšší kvalitu budov a zároveň snížení stavebních nákladů a v dlouhodobém horizontu urychlí transformaci a rozvoj šetrných budov v Česku.
I když je tato instituce velmi mladá, již nyní se může pochlubit zajímavými akcemi. Ve spolupráci s velvyslanectvím USA uspořádala videokonferenci s náměstkem ministra energetiky Spojených států Markem Ginsbergem, společně s Národní technickou knihovnou přednášku renomovaného architekta Martina Rajniše. V národním divadle se konalo Fórum České rady pro šetrné budovy, kde vystoupil mimo jiné vedoucí archiktekt Rocky Mountain Institutu James Brew. A to není všechno. Vznikají pracovní skupiny, které budou pracovat na závažných tématech, které vyplývají z její mise.
Více informací je k dispozici na webu České rady pro šetrné budovy www.czgbc.org.